Tutvustus

Miks Polaris Arena?

Eesti viimase aastakümne kiire areng on päris palju muutnud seda, kuidas me meelt lahutame. Ööklubides veedetakse aega järjest harvemini, lemmikartistide muusikat kandvaid füüsilisi plaate-albumeid ostame järjest vähem ja oleme harjunud nüüd palju tarbima otse – internetist, nutiseadmest või elavas esituses. Kontserdid, teater ja kõikvõimalikud elava esituse vormid koguvad populaarsust. Suurem osa meelelahutuses liikuvast rahast on koondunud kontsertidesse ja muusse elavasse esitusse, sellest saadav emotsioon toob fännid taas ja taas piletit ostma.

Eesti on üsna unikaalne – kuna riik on väike, siis kogu territoorium on läbitav mõnetunnise autosõiduga ning valdavalt mööda hästi sõidetavaid teid. See on loonud olukorra, kus Eesti inimene sõidab heameelega ka välja oma kodulinnast, vaatama teatrietendust, külastama kontserti, osalema erinevatel üritustel. Eriti tormiliselt toimub see suvel, kui kõikvõimalikke kohti nii külades kui ka väikelinnades külastavad kümned tuhanded inimesed. Viimastel aastatel on see trend olnud järsult tõusev.

Piletilevi andmetel toimus 2021.a. suveperioodil, maist kuni augustini, Eestis 3329 üritust, millele müüdi kokku 333 tuhat piletit! Siinkohal ei ole arvestatud erinevaid laatasid, messe ja muid selliseid üritusi, mille pääsmeid samuti tavaliselt eelmüügist soetatakse. 2022.a. müüdi pileteid samal perioodil 481 tuhat, 2023.a. suvel aga lausa 540 tuhat piletit! See on olnud väga kiire ja fantastiline areng. 2020. aasta koroonaaeg ei ole seda trendi vääranud, pigem on see soodustanud vabaõhuürituste arvu ja mahu suurenemise trendi.

Loogilise jätkuna eelnevale kujunes ka meie idee, mis algul võib tunduda isegi veidi nagu vastuvoolu ujumisena, kuid on olemuselt lihtne: luua multifunktsionaalne meelelahutuspark kaugemale linnakärast, kaunisse loodusesse, kus toimuvad üritused seinast seina – erinevad festivalid, kontserdid nii rahvusvaheliste kui kodumaiste artistide osavõtul, klassikamuusika üritused, suveteatrid, rahvaüritused, tantsu ja-laulupeod, suvised laadad, laagrid, messid, erapeod – planeeritavalt 5 suvekuu jooksul 50+ üritust rohkem kui 100 tuhande külastusega. Kõik toimub romantilises ja ülimõnusas suvises looduses ja idüllilises õhkkonnas koos päikeseloojangute ja tähistaevaga, mida ju linnaoludes kunagi sellistes värvides ei näe.

Me loome multifunktsionaalse poollahtise erinevate ürituste suveareeni, mis on auhinnatud ja nimekate arhitektide poolt projekteeritud ning tõeline puitarhitektuuri meistriteos. See on loodusesse ehitatuna kaunis ja ka funktsionaalselt ülimalt sobilik looduses väga erineva iseloomuga sündmuste korraldamiseks. Esimene selline objekt on plaanis rajada Eestisse. Pikemas perspektiivis võiks Eestis selliseid areene olla vähemalt kaks, näiteks – Lõuna-Eestis ja Põhja-Eestis (aga miks mitte ka üks Lääne-Eestis, teine Ida-Eestis jne). Tulevikus näeme sellise kontseptsiooni viimist ka väljapoole Eestit.

Meil on teadmised, kogemused ja visioon

Projekti eestvedajatena oleme muusika- ja meelelahutusvaldkonnas tegutsenud juba 30 aastat ja omame väga laialdast teadmistebaasi sellest, milline võiks olla üks esteetiliselt kõrgel tasemel lahendatud, võimalikult optimaalne ja praktiline meelelahutus- ja kontsertareen.

Kasutame mitmeid innovatiivseid lahendusi ja arendame uusi ärimudeleid, mis on teenäitajaks kogu tööstusharus, eesmärgiga vähendada korraldajate projektide riske ja sõltuvust hetke konjuktuurist, samas luues üsna märkimisväärseid konkurentsieeliseid ja selle kaudu motiveerides väga erinevaid korraldajaid, artiste, teatreid jt kasutama just Polaris Arenat oma suveürituste korraldamiskohana. Suur tähelepanu on looduskeskkonna hoidmisel, rohelistel lahendustel ja innovatsioonil.

Eesmärgiks on luua pargilaadne kompleks, millesse kuuluvad areen, festivaliplats, parklad, telkla, majutus- ja restoranihoone(d), lisaks mõni suurem kogupere meelelahutusatraktsioon, kogu vajalik infrastruktuur. Kokku kujuneb sellest väga suur publikumagnet ja ka omaette turismiobjekt.

Meisterlik arhitektuur

Projekti lähtekohaks on leida tüüplahendus, mis toimiks hästi erinevatel loodusmaastikel, olemata sealjuures ignorantne oma ümbritseva keskkonna suhtes. Unikaalne monumendilaadne meelelahutuskoht on sobilik nii festivalile kui ka kõiksugu muudele suveüritustele alates teatrist kuni laatade ja kontsertideni. Sellise turismi- ja külastusmagnetiga on suur potentsiaal aktiveerida maapiirkondi.

Polaris Arena on moodulitest koosnev süsteem, kus ümber parteri paigutatud kiirekujulised moodulid tagavad parima vaate lavale kõikidelt istekohtadelt. Moodustub tähekujuline põhiplaan, mille moodulitest saab ehitada nii neljaharulist kui ka suuremat tähekujundit. Iga puitlaudisega kaetud moodul on konstruktiivselt iseseisev plokk.

Hoone arhitektuurne lahendus lähtub ülesandest maksimaalselt suhestuda ümbritseva loodusmaastikuga, olles ise välisruumi jätkuks. Vabaõhu efekt on tagatud läbi avatud fassaadide ja katuseta parteri, mis ilmastikuolude või privaatsusvajaduse tekkimisel on võimalik kinni katta. Looduses olemise tunnet aitab tekitada maapinna katmine muruga. Selline sise- ja välisruumi ühendus tagab ka võimaluse suurendada ala väljapoole areeni.

Areeni mahutatavus on päris suur – ca 5000 inimest, mis annab võimaluse ära majandada ka rahvusvahelise suurusega artiste ja sündmusi. Vastavalt vajadusele on võimalik erinevaid tsoone “välja lülitada”, et kohandada areeni sobilikuks erineva mastaabiga üritustele, tekitamata sealjuures tühja maja sündroomi.

Esimene tribüünitasand on tõstetud 80cm kõrgusele, et ka lapsel esireas istudes oleks võimalik näha üle eesseisva inimese pea. Samuti saab tribüüni alla paigutada kõik parteris kasutatavad toolid. Tribüünide taha on paigutatud tualetid, riietusruumid, kohvik ja VIP-tsoon.

Lava suurus on valitud nii, et vajalikud parameetrid oleks tagatud – põranda kõrgus 1.6m, sügavus 12m, laius 18m ja lavatorni kõrgus 12m esiservas ja 8m tagaservas. Lava koonusekujuline lahendus tagab hea nähtavuse tribüünidelt. Load-in dock on tagatud lava tasapinnal otse välisruumist, et veeretada lavale show või etenduse varustus. Kogu ülejäänud backstage koondub lava taha. Riietusruumid ja kontor on paigutatud vastavalt 2. ja 3. korrusele. Lavamooduli kolmnurkse kehandi tippu jääb maapinna tasandil paiknev ladu, kust saab varustust liigutada otse lava taha.

Projekteerija: Salto AB OÜ
Arhitektid: Maarja Kask, Ralf Lõoke

Tehnilised näitajad

Areen on avatud 4-5 kuud alates (maist) juunist kuni septembrini (k.a), kuid kasutust võiks leiduda ka talvise aja jaoks nagu rahvaspordiüritused, liuväli, Jõulumaa jm.

Toodud numbrid võivad lõpp-projektis mingil määral erineda algsetest.

OTSIME

POLARIS ARENALE

SOBIVAT KOHTA